Bootcamp LARP

Do příchodu na tvrz zbývá

Prakticky

Termín:

4.11. - 8.11.2020

Stručný harmonogram:

4.11. 15:00 - 18:00 příjezd & předherní briefing
18:00 zahájení hry
8.11. cca 01:00 ukončení hry
10:00 - 16:00 balení, úklid & odjezd

Místo:

Hrad Choustník, v jižních Čechách

TADY se můžete podívat na hrad z ptačí perspektivy, a TADY na nějaké další fotky.

Je tam čtyřpatrová věž, několik sklepení, velká konírna, impozantní hradby, dřevěný vstupní most, spousta roztodivných zákoutí, slušná míra praktického zázemí a působivé lokace v bezprostředním okolí hradu. Dostali jsme ho za velmi krásnou cenu a v jednání jsou rozumní a vstřícní.

Zahájení hry

Hra pro vás nezačne na hradě. Potkáme se nejspíš na parkovišti (souřadnice poskytneme), kde proběhne nejnutnější předherní briefing, zodpovězení dotazů, rozdělení (či konfiskace ;) ) herních předmětů, praktické instrukce a jiné neherní aktivity.

Následně se hráči nakostýmují a v doprovodu příslušných CP zahájí hru ve chvíli, kdy rekruti pochodují na sever. Proto prosím veškeré věci, které na hru budete potřebovat (tedy zbraně, zbroje, oblečení a věci na spaní) oblečte na sebe nebo sbalte do stylových zavazadel a ranců, které zvládnete bez problémů přenášet. Tento prvek putování nebude extra dlouhý, ale také nebude zanedbatelný. Nebalte si zbytečnosti. Pokud nutně potřebujete něco, co víte, že nezvládnete odnést, domluvte se předem s orgy na předání před hrou - zařídíme, aby se věci dostaly na místo.

Rekruti, pamatujte tedy na to: vaše postavy ještě nebyly na tvrzi; neví, kam jdou (ale mohou se začít ptát); většina z nich se nepotkala s velitelkou; a vůbec netuší, co je čeká (o výcviku, Přijímání ani ničem jiném jim nikdo nic neřekl).

Hráči, kteří nejsou rekruti, budou hru zahajovat individuálně dle domluvy s orgy a vlastních instrukcí.

Rozvrh

Toto je pouze předběžný nástin toho, jak bude rozvrh vypadat. Velmi pravděpodobně se ještě několikrát změní, než nabyde své finální podoby.

Čas Hlavní blok Paralelní blok
7:30 Dobrovolné:
Ranní koordinace + soustředění
8:00 Ranní gong; vstávání, oblékání, voda, ovoce
8:30 Nastoupení jednotek, rozcvička (rozhýbání, běh, silové cviky)
9:30 Snídaně
10:00 Ranní povinnosti, úklid
10:30 Blok I: Základní kondice a pohyb (povinné pro všechny rekruty)
11:30 Blok II: Boj - Zacházení se zbraní
12:15 Blok II: Boj - Taktika a skupinový boj
13:00 Odpočinek, povinnosti, příprava jídla
14:00 Oběd
15:00 Blok III: Taktické uvažování Blok III: Myšlenková cvičení
16:00 Blok IV: Síla a výdrž Blok IV: Obratnost a rychlost
17:00 Odpočinek, povinnosti, občerstvení
17:20 Blok V: Pohyb v terénu Blok V: Léčení a byliny
18:40 Nastoupení jednotek, protažení
19:00 Odpočinek, plán večerních výprav
19:30 Večeře
20:30 Večerní výpravy
23:00 Návrat, hlášení, rozchod, spánek
... a další den znovu.

Kostým, výstroj a jiné vybavení

Jak se dá očekávat, kostým i výstroj doporučujeme praktické a spolehlivé.

Sbalte si dostatek halen, tunik a podobných spotřebních kostýmů na převlečení po propocení. Pokud to zázemí a počasí dovolí, pokusíme se aspoň jednou za akci propocené oblečení přeprat.

U kostýmu celkově je dobré cílit na praktičnost a pohyblivost. Myslete na to, že je normální a autentické se na různé aktivity převlékat, a tedy se váš kostým v průběhu dne může lišit - jinak se obléknete na cvičení koordinace, a jinak na výpravu do podzemí.

Dovezte si vhodné a padnoucí rukavice, ať při boji a v chladném počasí netrpí vaše ruce a prsty.

Dovezte si stylové věci na spaní - spacák na houních zakrytý vlněnou dekou je naprosto v pořádku. Pokud vše vyjde dle plánu, zajistíme všem rekrutům základní izolační podložku a polštář. Nezapomeňte si stylovou nádobu na jídlo i na pití, k tomu kovový nebo dřevěný příbor a lžíci.

Jakékoli další stylové doplňky, ať už ke kostýmu, na spaní, předměty denní potřeby nebo jako zařízení zázemí budou vítány, zvlášť pokud budete ochotni je zapůjčit někomu z hráčů nebo organizátorům. Zvlášť pokud máte k dispozici a můžete půjčit něco z následujícího, moc prosíme, dejte nám vědět: historické stany, přenosná ohniště, velké stylové nádoby (dřevo, kamenina, keramika, kov), truhly, kožešiny a deky, stylové nádobí obecně, stylový nábytek, svícny a olejové lampy, libovolné rekvizity.

Modrý pruh

Neherní záležitosti, které ve hře být musí, budeme značit nějakou formou modrého pruhu.

Neherní stan bude mít vchod označen pruhem modré látky. Neherní místnost bude mít pruh modré látky na dveřích. Váček s neherním obsahem bude převázán modrým provázkem. Neherní informace budou napsány na papírech označených modrým pruhem. A tak dále.

Jinak budou všechny prostory i rekvizity zvenku vypadat stylově - modrý pruh je pro vás ale varováním, že uvnitř se nachází něco, co NENÍ herní prostor, herní předmět či herní informace. Do neherních prostor vstupujte pouze pokud k tomu máte jasné instrukce. Neherní váčky a truhly otvírejte pouze pokud vám patří. Neherní papíry čtěte pouze pokud vám patří nebo vás k tomu někdo vyzval. A tak dále.

Na vlastním vybavení se vyhněte prvkům, které by někdo mohl za modrý pruh považovat. Každý z vás do začátku obdrží plátěný váček cca velikosti A5, do kterého si můžete uložit neherní věci, které chcete mít stále u sebe. Pokusíme se připravit pro každého i jeden větší plátěný vak s modrým pruhem na objemnější nestylové věci, případně dodat alespoň jednotný pruh modré látky pro všechny, aby jím mohli svůj ranec s nestylovým vybavením převázat.

Tento koncept by nám měl pomoci během hry minimalizovat až eliminovat jakékoli neherní vysvětlování a interakce s nestylovými předměty.

Stylovost, povolené / nepovolené prvky

Ze základu platí, že veškeré oblečení, vybavení, výstroj, herní předměty a zařízení tvrze musí být stylové a nemoderní.

Níže ale definujeme několik výjimek, které je rozumné a praktické povolit.

Dále naopak pro jistotu zdůrazníme několik konkrétních zákazů, protože je na hře nechceme, ačkoli se na LARPech obecně běžně vyskytují.

Povolené výjimky:

Moderní obuv

Hra bude náročná, bude zahrnovat spoustu fyzické aktivity a netriviální pohyb terénem. Pravděpodobně bude mokro a chladno. V zájmu péče o vaše zdraví a prevence zranění tedy budeme tolerovat moderní obuv. Za denního světla je třeba moderní obuv něčím zakrýt či maskovat. Potmě už není třeba, tma sama maskuje účinně.

Historické boty často kloužou, rozpadají se a obecně nejsou ideální na sportovní výkony. Pokud ale máte spolehlivou stylovou obuv, které věříte a máte ji vyzkoušenou, samozřejmě si vemte tu. Můžete obuv i střídat dle potřeby a denní doby - dost možná se na výpravu ještě rádi přezujete do suchých trekových bot.

Ponožky a spodní prádlo

Zas takový fašista opravdu nejsem. Pokud vám nepolezou křiklavé ponožky s obrázky z bot, guma od trenek s nápisem z kalhot a ramínka či krajka podprsenky z výstřihu, je mi jedno, jaké máte ponožky a spodní prádlo. Vemte si kvalitní, pohodlné, ideálně funkční. Možná vám přijde legrační, že o tom mluvím, ale nevhodné spodní prádlo umí solidně znepříjemnit LARPový zážitek.

Pokud ho nikdo neuvidí, hlavně ať je vám v něm dobře. V pořádku je i termoprádlo a podobné vrstvy.

Hygienické potřeby

Jsem zastáncem pravidelného čištění zubů a základní hygieny na LARPu. Přivezte si za tímto účelem, co potřebujete. Sbalte to prosím do stylového pytle nebo podobného nerušivého obalu. V koutě kolem TOIek a užitkové vody vyhradíme prostor na osobní hygienu, kde bude povolen výskyt moderních hygienických potřeb jako jsou kartáčky na zuby, kartáče na vlasy, froté ručníky, zubní pasty a jiné. Mimo tuto oblast ale prosím toto rušivé náčiní noste pouze sbalené ve stylovém obalu.

Pokud si dovezete stylové alternativy (dřevěný hřeben, miswak, savou přírodní látku na utření, apod.), budu ráda - ty pak můžete používat a skladovat bez omezení uvedených výše.

Spacáky

Bude jaro a v noci zima. Chápeme, že ne každý má k dispozici stylové vybavení na spaní, které ho v těchto podmínkách udrží dostatečně v teple. Spacáky musí zůstat mimo dohled - dovezte nebo si půjčte plášť, stylovou deku či něco podobného, čím spacáky zakryjete. Přes den tak nebudou rušit atmosféru tvrze, a v noci si tak zajistíte hřejivou vrstvu navíc.

Opět, pokud vyhovující stylové vybavení na spaní máte, samozřejmě si ho dovezte, budu moc ráda. Nebudete si muset tak pečlivě stlát postel...

Gumičky do vlasů

Moci ráno vlasy stáhnout a nemuset se o ně celý den více starat je k nezaplacení - zvlášť pokud se účastníte akčního programu. Proto toleruju klasické gumičky do vlasů, které tuto funkci splní. Volte ale prosím nerušivé barvy (černá, hnědá, béžová - simulujte kožené řemínky) a s textilní úpravou - ne holou gumu.

Veškeré dřevěné, kožené či kovové spony a jiné doplňky stylového provedení jsou samozřejmě také v pořádku - jen z mé zkušenosti nejsou zdaleka tak praktické, pokud se chystáte celý den běhat, skákat, válet po zemi, bojovat apod.

Hodinky

Časomíra se na hře bude hodit - jednak pro orientaci v dovednostech a herních efektech, a jednak pro orientaci v rozvrhu výcviku a trvání hlídek. Rozhodli jsme se proto povolit stylové hodinky - různé kapesní staré modely, stylizované kousky, imitace cibulí a podobně. Nevozte prosím žádné moderní hodinky. Pokud se rozhodnete nějaké si dovézt, raději předem konzultujte a pošlete fotku.

Zákazy:

Brýle

Budu moc vděčná, pokud se brýle na hře nevyskytnou. Je to poměrně výrazný rušivý prvek - primárně tím, že je na obličeji, kam se druhým při interakci nejčastěji díváme. Pro rekruty ve výcviku navíc bude výrazně praktičtější, pokud budou mít čočky - brýle vám budou při úkonech hlavou dolů, při skocích a při válení padat; bude jim hrozit rozbití, budou se špinit.

Uvědomuju si, že tohle už může být vnímáno jako docela extrémní požadavek, a nikoho za brýle ze hry nevykážu. Ale pokud je to pro vás aspoň trochu možné ze zdravotního a praktického hlediska, velmi ocením, pokud brýle nahradíte čočkami.

Kouření

Ze základu je kouření na hře ve všech podobách zakázáno.

Pokud víte, že to bez něj nevydržíte, je třeba se co nejdříve ozvat orgům a hledat řešení.

Hra se bude celá odehrávat uprostřed lesa. Hrad by měl zůstat přísně atmosferický. Pokud ale k omezením přistoupíte rozumně a s ochotou se přizpůsobit, řešení existují.

Baterky

Na hře je zakázáno svítit si klasickými elektrickými baterkami, čelovkami, mobily a jinými ryze moderními zdroji světla bez úpravy.

K dispozici hojně budou různé elektrické louče, lucerny, svítící krystaly; mágové si smí svítit svými holemi; v rámci tvrze mimo věž je možné svítit si klasickými svíčkami, loučemi a olejovými lampami s normálním plamenem (nenechávejte je ale prosím nikde bez dozoru).

Pokud dojde k úrazu nebo jiné krizové situaci, kdy se přerušuje hra, je přípustné svítit moderním světlem, pokud ho máte k dispozici. Za jiných okolností ovšem prosím ne.

Gumové zbraně

Zbraně, které jsou a vypadají gumové, na hře nemají své místo. Zbraně by měly mít klasickou dřevárenskou povrchovou úpravy, nebo její ekvivalenty. Tedy látkový či kožený povrch, doplňkově případně dřevo, vše dle potřeby mořené či barvené. Pokud si nejste jisti, budeme moc rádi, když s námi budete svoje zbraně předem konzultovat - ať předejdeme nepříjemným situacím těsně před hrou.

Umělá hmota

Dost často se nám dostane do vybavení či doplňků, ani nevíme jak. Knoflíky, spony do vlasů, rukojeti, očka, moderní šňůrky… Podrobte své vybavení kritickému pohledu a pokud se v něm vyskytují jakékoli umělohmotné komponenty, zkuste se jich zbavit, něčím je nahradit, nebo je aspoň trvale zakrýt.

Nestylové nádobí

Dřevo, keramika a kov jsou ideální materiály - klasický porcelán a sklo už se na vaše běžné jídelní potřeby nehodí (ačkoli nevylučujeme, že na hře přítomny budou.) Totéž platí pro příbory a nádoby na pití - ovšem pokud máte stylový skleněný pohár, už se o tom dá uvažovat. Vyvarujte se prosím moderních nerezů, IKEA nádobí, plastových rukojetí apod.

Opět platí, že pokud si nejste jisti, ozvěte se nám s fotkou. Pokud se ukáže, že pro vás není reálné si stylové nádobí dovézt, pokusíme se vám nádobí zajistit.

Moderní psací potřeby

Klasické propisky, tužky, pastelky ani plnicí pera prosím na hru nevozte. Pokud vaše postava bude potřebovat psát (a minimálně mágové by s touto možností měli počítat), budete potřebovat klasické umělecké/kaligrafické perko s dřevěnou násadkou, seříznutý brk, inkoust či tuš ve stylové nádobce, črtací uhel či holou tuhu, a podobné stylové náčiní.

Zároveň by bylo hezké si ke stylovým psacím potřebám dovézt čajový či alespoň náčrtníkový papír - ale v knihovně bude určitě nějaký k dispozici.

Slovník